Ordförande

Docent Thomas Borén
Kulturgeografiska institutionen
Stockholms universitet
106 91 Stockholm

E-post: thomas.boren@humangeo.su.se

Tel. 08-16 48 30

Fax: 08-16 49 69

Vice ordförande

Docent Madeleine Bonow
Institutionen för naturvetenskap, miljö och teknik
Södertörns högskola
141 89 Huddinge

E-post: madeleine.bonow@sh.se

Tel. 08-608 47 08

Sekreterare

Docent Jonas Åkerman
Institutionen för naturgeografi och ekosystemvetenskap
Lunds universitet
221 00 Lund

E-post: ssagmail@yahoo.se
E-post: jonas.akerman@nateko.lu.se

Tel. 046-222 06 62

Skattmästare

Fil.dr Charlotta Widmark
Institutionen för kulturantropologi och etnologi
Uppsala universitet
Box 631
751 26 Uppsala

E-post: charlotta.widmark@antro.uu.se

Tel. 018-471 70 33

Fax: 018-471 70 29

Ledamöter

Docent Annika Dahlberg
Institutionen för naturgeografi
Stockholms universitet
106 91 Stockholm

E-post: annika.dahlberg@natgeo.su.se

Tel. 08-674 78 50

Professor Sten Hagberg
Institutionen för kulturantropologi och etnologi
Uppsala universitet
Box 631
751 26 Uppsala

E-post: sten.hagberg@antro.uu.se

Tel. 018-471 70 30

Docent Jörgen Hellman
Institutionen för globala studier
Göteborgs universitet
Box 700
405 30 Göteborg

E-post: jorgen.hellman@globalstudies.gu.se

Tel. 031-786 54 36

Fil.dr Per Schubert
Natur, miljö, och samhälle
Malmö högskola
205 06 Malmö

E-post: per.schubert@mah.se

Tel. 040-665 86 52

Docent Susanne Stenbacka
Kulturgeografiska institutionen
Uppsala universitet
751 26 Uppsala

E-post: susanne.stenbacka@kultgeog.uu.se

Tel. 018-471 79 57

Hedersledamöter

Professor emerita Gudrun Dahl, Älvsjö
E-post: gudrun.dahl@socant.su.se

Professor emeritus Thomas Lundén, Solna
E-post: thomas.lunden@sh.se

Professor emeritus Jan Lundqvist, Danderyd
E-post: jan.lundqvist@geo.su.se

Docent Bo Strömberg, Norrtälje
E-post: bo.stromberg@natgeo.su.se